Testler
Bakır
Plazma bakır düzeyi ve seruloplazmin oksidaz aktivitesi vücudun bakır metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Bakır ince barsaklardan çinko ve kadmiyumla yarışmalı olarak emilir. Bakır eksikliği infantlarda özellikle de prematürelerde gözlenir. Nötropeni, anemi, osteoporoz, kemik ve eklem bozuklukları, deri pigmentasyonunda azalma ve nörolojik ve kardiak anomaliler şeklinde semptomlar verir. Bakır birikmesiyle karakterli genetik hastalık ise Wilson Hastalığıdır. Menkes steely hair hastalığında ise infantlarda bakır eksikliği söz konusudur.
 
Serum düzeyinin arttığı durumlar; yaş, enfeksiyonlar, enflamasyonlar, hamilelik, lösemi, bilier siroz, tifo, Hodgkin hastalığı, tbc, anemiler, talassemi, tiroid hastalıkları, romatolojik hastalıklar, AMI, renal diyaliz hastaları ve malign tümörler.
Serum düzeyinin azaldığı durumlar; Wilson hastalığı, barsaklardan emilim bozuklukları, kistik fibrozis, Menkes hastalığı, nefrotik sendrom, yanıklar, protein malnutrisyonu, kronik iskemik kalp hastalıkları
 
Numune: : Kan katkısız, kırmızı kapaklı tüplere alınır, santrifüj edip 2.0 mL serum AAS için hazırlanmış veya nitrik asidle yıkanmış ve distile su ile durulanmış plastik taşıma tüpleri ile soğuk zincir şartlarında gönderilir.
 
Referans Değerler:    0.75-1.45 μg/mL
 
Bakır (Cu) , 24 saatlik idrar veya spot idrardan
 
Wilson hastalığında tedavinin takibi amacıyla kullanılır. Wilson hastalığının yanısıra kronik aktif hepatit, bilier siroz, RA ve proteinürilerde de idrar bakır atılımı artar, protein malnütrisyonlarında azalır. Özellikle Wilson hastalığında tedavinin takibi amacıyla yapılıyorsa 24 saatlik idrar gönderilmesi uygundur.
 
Numune: Koruyucu kullanmadan toplanmış ve iyice karışması sağlanmış olan 24 saatlik idrardan 10 mL örnek gereklidir. İdrar toplanırken buzdolabında saklanmalıdır.
 
Referans Değerler: 24 saatlik idrar: 3-35 μg/24 saat
                                       Spot idrar: 2-80 μg/L
 
Bakır (Cu) , eritrositlerde, tam kandan
 
Pulmoner tüberkülozda eritrositlerdeki bakır miktarındaki artış karakteristiktir. Ayrıca kurşun zehirlenmesinde eritrosit içi bakır düzeyi artarken protein malnütrisyonunda azalır.
 
Numune: Kan mor kapaklı EDTA’lı tüplere alınır, 2.0 ml.lik tam kanı orijinal tüpü ile soğuk zincir şartlarında gönderilir.
 
Referans Değerler:    90-150 μg/dL
 
ANA SAYFA | HAKKIMIZDA | TESTLER | CİHAZLARIMIZ | CHECK-UP | ANLAŞMALI KURUMLAR | İLETİŞİM   
Tüm hakları saklıdır. 2008 Biyotıp Laboratuvarı.

Biyotıp Laboratuvarları, hizmetlerini 'Uluslararası
Kalite Kontrol Güvencesi' ile sunmaktadır.